Alıç Kullananlar

Alıç, Gülgiller familyasına ait bitki türlerinden biri olup meyvelidir. İlkbaharda çiçek açmaktadır. Meyveleri direkt yenebileceği gibi reçel, marmelat ya da macun olarak hazırlanabilmektedir. Bitkinin meyvesinden yemek – tatlı tarifleri de yapılabilmektedir. Kırmızı küçük meyveleri olan çeşitleri olduğu gibi sarı renkte – turuncu renkte meyve veren türleri de vardır. Halk arasında yemiş olarak bilinmektedir. Latince adı Crataegus Monogyna’dır. Alıç kullananlar var ise değerli yorumlarını sitemize bırakabilirler.

Fiyatı:

  • 28 TL’den başlayan fiyatlarla. 1 kg fiyatıdır.

Alıç Özellikleri, Faydaları:

  • Yemeklerde, tatlılarda, reçel ya da marmelat olarak kullanılabilir.
  • Direkt yenebilir.
  • Yapraklarından bitki çayı olarak yararlanılabilir.
  • Olası kullanım alanları; bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, halk arasında bilinen faydalarıdır, tüketmeden önce doktorunuza danışınız; ishal, antioksidan değerler, hazımsızlık, mide, yağ yakımı, tansiyona olan olumlu etkileri, stres azaltma, kalp – damar sistemine yönelik olumlu katkılar, migren.
  • Ekstre ve sirkesi de yapılmaktadır.

Kullanımı, Tarifi:

  • Çay formunda tüketmek için meyve ve yapraklarını ince ince kırıyınız kurutunuz ya da kurutmadan demleme usulü tüketiniz. Ya da kıyılmış meyve ve yaprakları bir miktar suya atınız ve on beş dakika bekleterek içiniz.

Bu tarz ürünleri mutlaka doktor kontrolünde kullanınız, yan etki görüldüğü zaman en yakın tıbbi merkeze başvurunuz, site olarak bu tarz ürünleri halk sağlığı için farkındalık yaratmak için yayınlamakta ve sizleri bilgilendirmekteyiz.

Abone Olun
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör
Fatih
22 Mayıs 2018 11:29

Annemde kötü kolesterol ve genel kolesterolün düşmesini sağlamıştır, kendi topladığı yaban alıcının sirkesini kurmuş, her sabah 1 yemek kaşığı sirkeyi sulandırarak içti, 1, 5 ayda 400 olan kolesterol 200 e indi,

Kartal İnanç
21 Şubat 2018 00:01

Alıç kullananların yorumlarını merak ediyorum . Bunun çayını nasıl yapıp içiyorsunuz ve neye yarıyor ? Mahallemizdeki aşağıdaki sokakta alıç ağacı var . Genel de mevsiminde üstü full dolu olur . Ne işe yaradığını bilmediğimiz için ellemiyorduk biz. Geçn gn arkadaşlrar konışurken denk geldim . bayyaa yararlı bir şeye benziyor . gerçekten öyle mi ?

Alıç Kullananlar Sosyal Medya Yorumları