Alkana Otu Kullananlar

Alkana Otu, Suh bitkisi veya Suh otu olarak da bilinmektedir. Aslında yaşlılarımız ve köylülerimiz tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bitkinin en büyük kullanım alanı ise Otlu Peynir’dir. Küçük çiçeklere benzeyen bir yapısı vardır. İnce gövdeli, minik tüy gibi yapraklara benzeyen çiçekleri vardır. Çiçekleri haricinde kalan tüm gövde ve sapları haşlanarak peynire ilave edilir. Bildiğimiz market peynirleri değil tabi ki. Tamamen doğal ev ya da köy peyniri dediğimiz biraz çökelek peynirine benzeyen peynirlere eklenir. Oldukça lezzetli olan bu ot hakkındaki diğer bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fiyatı:

  • Fiyat bilgisine tam olarak ulaşamadık ama kış döneminde dağlık bölgelerde ve tepelerde kendiliğinden yetişmektedir. Köylerden toplayabilir ya da satın alabilirsiniz. Aktarlardan da temin edebilirsiniz. Bu nedenle pahalı olduğunu düşünmüyoruz.

Alkana Otu Özellikleri:

  • Suh bitkisi – suh otu olarak da anılan bu bitki birkaç yıldır derin deney ve bilimsel araştırmalara tabi tutulmaktadır.
  • Halk arasında çeşitli sorunlar için kullanılmaktadır. Ancak bu bilgiden daha çok peynire kattığı özel tat nedeniyle kullanıldığı kesindir.
  • Yukarıda adı geçen araştırma ve deneyleri yapan Türk doktorlar da mevcuttur. Geçtiğimiz sene aynı araştırmayı yaparak test sonuçlarını kamuoyuna belirtmiştir.
  • Bu ot zaman zaman sabah programlarında çeşitli doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Bitki çayı olarak da kullanılabilir. Bunun için yıkadığınız bitkiyi kaynamış suya atınız ve birkaç dakika bekleterek içebilirsiniz.

Kullanmadan önce doktorunuza danışınız. İlaç değildir.

Buna benzer diğer ürünleri incelemek isterseniz aşağıdaki kategorimize bakabilirsiniz. Mutlaka ilgili kurumlardan izinleri olduğuna emin olunuz, bilinçsiz tüketimi kalıcı zararlar verebilir.

Bitki Çayları

Abone Olun
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör