Antidepresan Kullananlar

Antidepresan, Trankilizan, Pasiflora, Tofranil, Dopamil gibi etken maddeler içeren ve kişinin ruh hali veya ruh hastalığına özel olarak reçete edilen ilaçlara verilen isimdir. Enzim, hormonlar ve sinir sistemi hücre bozuklukları, sinaps bozuklukları gibi etkilere müdahele ederek kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Antidepresan ilaç isimlerinden en çok kullanılanları aşağıda içerik, fiyat, yan etkileri ve genel özellikleri ile birlikte sıralamadan önce antidepresan nedir, antidepresan neden kullanılır, antidepresan ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız:

  • Kişinin ruh haline göre reçete edilen etken maddelere sahip ilaçlardır. Her ilaç her birey, bünye ve depresyon çeşidinde kullanılmamalıdır. Aksi halde yüksek riskli duygu durum bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktor izni ve reçetesi olmaksızın kullanmayınız.
  • Bu tür ilaçların içeriğinde bulunan maddeler bazı insanlarda geri dönülemez olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Doktor tarafından kişinin ruh hali iyi analiz edilmeli, değerlendirme sonrası hastanın boy, yaş, kilo ve kan değerleri de saptandıktan sonra ona en uygun ilaç reçete edilmelidir.
  • Ruhsal çöküntü derecesine ve buna eşlik eden diğer hastalıklar da değerlendirildikten sonra reçete edilen ilaç hasta tarafından belirtildiği şekilde düzenli olarak kullanılmalı ve doktor tarafından verilen randevularda hastanın durumu değerlendirildikten sonra doz aynı kalabilir, düşürülebilir veya arttırılabilir. Aynı zamanda daha farklı antidepresyon ilaçlarından biri de verilebilmektedir.

Antidepresan Yan Etkileri:

  • En çok karşılaşılan yan etki kişide aşırı uyku durumları, halsizlik, uzun süreli uyuma olmakla beraber bunun tam tersi aşırı hareketlilik ve uyku azlığı da olabilmektedir.
  • Nadiren karşılaşılan olumsuz etkiler ise yüz, el – ayak şişmesi, kızarmalar, döküntülerdir.

En Popüler İlaç İsimleri:

Antidepresan Yan Etkileri:

Doktorunuzun size tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Kesinlikle doktor bilgisi dışında doz artışı/azalışı yapılmamalıdır. Her zaman doğru ve güvenilir bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Abone Olun
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör