BB Krem Kullananlar

BB krem, (Blemish Balm ya da Beauty Balm) olarak da bilinen, kapatıcı özelliğe sahip kremlerdir. Esas amacı, tıpkı fondötenlerde olduğu gibi, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktır. Cilde hafif bir pembelik katan, yumuşatma etkisine sahip, fondötenlerde olduğu gibi elbiselere bulaşmayan ve cilde parlaklık kazandıran bir krem türüdür.

Diğer bakım kremlerine gör en belirgin farkları:

Renkli nemlendiricilerden ve fondötenlerden; hem kullanımı sırasında sağladığı yararlar bakımından, hem de formülasyon bakımından oldukça farklıdır.

İçerik ve etkileri:

Formülasyonları sayesinde; yüzü SPF 30 ile, UVA /UVB gibi ışınlara karşı korurlar. Bu sayede, yaşlanma karşıtı etki gösterirler ve ciltte ortaya çıkan ilk yaşlanma belirtilerinin geriletilmesinde oldukça etkindirler. Ayrıca cildin genel bakımında da etkili olan kremler, cildi içsel ve dışsal etkenlerden koruyarak yaşlanmayı geciktirirler. Bunun yanı sıra, nemlendirici etkisi sayesinde, kuru ciltlerde kullanımı oldukça pratiktir. Özellikle kuru cilde sahip ve fondöten kullanmayan kişilere, sıkça BB kremler önerilebilmektedir.

Formülasyon:

Kremlerin formülü, 1960 yılında Alman cilt doktoru Christine Schrammek tarafından ortaya çıkarılmıştır. Özellikle estetik ameliyat olan hastalarının iyileşme süreçlerini kolaylaştırmak ve yara izlerini kapatmak amacıyla geliştirilen bu formül; daha sonra Kore’de herkesin kullanabileceği bir forma sokulmuş ve yeniden formüle edilmiştir. Böylece, sıradan kapatıcılardan farklı ve dermatolojik etkilere sahip BB kremler son halini almaya başlamıştır.

Diğer özellikleri:

BB kremler, ciltteki yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Yüzde doğal bir aydınlık sağlamaktadır. Sağladığı farklı renkler sayesinde, cilt rengiyle uyumlu bir BB krem bulmak da bir problem değildir. Tüm bu avantajlarıyla, kadınların fondöten ve kapatıcı kullanım alışkanlıklarında da değişime neden olmaktadır.

Birçok firma tarafından üretimi yapılan erin en bilinenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

1- Rimmel

Rimmel London markası tarafından üretilen, Rimmel ; ince bir yapıya sahiptir. Ciltte topaklanma yapmaz. Sürüldükçe cildin rengine yaklaşan ve doğal bir aydınlık katan bir yapısı vardır.

2- Shu Uemura

Shu Uemura , cildin matlığını yok edici bir etkiye sahiptir. 30 faktörlük bir güneş koruması sağlaması ve ciltteki koyu lekeleri kapatarak, minik kusurları örtmesiyle; avantajlıdır. Özellikle kuru ciltlerin hızla nem kazanmalarında yardımcıdır.

3- No 7

Cildinde çeşitli alerjik faktörler bulunan kişiler için üretilen bir dir. Aydınlatıcı etkiye sahiptir. 15 etkili güneş koruyucu özelliği göstermektedirler. Normal ve yağlı cilt tiplerinde, özel olarak etkilidirler.

4- La Roche

La Roche Posay isimli marka tarafından üretilen erdir. Açık ve orta olmak üzere iki tonu bulunmaktadır. Açık tonu, buğday tenliler ve beyaz tenliler için idealdir. Esmer tenliler içinse, koyu tonu önerilmektedir genellikle. Makyajlı bir görünüm vermemesiyle, doğallığı öne çıkarmaktadır.

5- Garnier

Ünlü kozmetik markası Garnier tarafından üretilen dir. Siyah nokta görünümlerini %71’e varan oranda azaltır. %80 oranında cilt kızarıklıklarını giderici etkiye sahiptir. Cilde ferah ve hafif bir his sağlar. Cilde pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm sağlar. Yağlı ve karma cilt tipleri için uygundur ve mat bir görünüm sağlar.

6- Estee Lauder

Este Lauder tarafından üretilmektedir. 35 faktörlü güneş kremi, nemlendirici etkisi ve fondöten görünümü sayesinde; üçü bir arada olarak anılmaktadır. İlk yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesinde ve geriletilmesinde etkilidir. Yüze doğal bir aydınlık katar. Orta dereceli kapatıcılığıyla, ciddi olmayan cilt lekelerinin tamamında etkilidir.

7- Ren

Silikon içermeyen bir  türüdür. Antioksidan özelliği sayesinde, cildin dışarıdan gelecek etkiler nedeniyle yaşlanmasının önüne geçme etkisine sahiptir. UV hasarlarına karşı cildi koruyucu etkiye sahiptir.

8- Clinique

Tüm cilt tiplerine uygun kapatıcılardan biridir. Orta ve yoğun kapatıcı özelliği nedeniyle, fondöteni aratmamaktadır. Yaşlanma karşıtı etkisi vardır, güneş koruyucu krem özelliği göstererek, UV ışınlarına karşı kalkan olmaktadır. İyi bir makyaj altı bazı olduğu bilinmektedir.

9- Maybelline

Kadifemsi bir yapıya sahiptir. Ciltle tam olarak bütünleşir, topaklanmalara neden olmaz. Cildin rengine yakın bir görünüm sağladığı için doğal görünüşten uzaklaştırmaz. Cilde canlılık ve aydınlık bir hal katar.

10- Dr. Jart

ABD’de 2004 yılında piyasaya giren Dr. Jart isimli bir marka tarafından üretilmektedir. SPF 45 etkilidir. Biyopeptit kompleks yapısı sayesinde, cildi besleyici ve canlandırıcı bir etkisi vardır. Kırışıklıklarda azalmalara neden olmaktadır.

11- Vichy

Vichy tarafından piyasaya sürülen bu ürün, sivilceleri kapatabilmektedir. Kırışıklıkları giderici özelliği nedeniyle anti-aging kremlerdendir. Cildi aydınlatıcı ve güneş koruyucu etkileri bulunmaktadır. Cildi nemlendirici özelliktedir.

12 – Loreal

Beşi bir arada etkiye sahip BB kremlerdendir. Cildi 24 saat nemli tutar, GKF 25 etkisi sayesinde UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Cilt tonunu eşitler ve ciltteki pürüzleri kapatmakta etkilidir.

13- Mac

Cilde kremsi bir doku sağlamaktadır. SPF 35 ile UVA ve UVB gibi etkilerden yüzü korur. Yüz için iyi bir makyaj bazıdır. Ciltte orta yoğunluktaki izleri ve lekeleri kapatıcı etkisi vardır. Yaşlanma etkilerini azaltabilmektedir. Birçok ten rengine uygun varyasyonları bulunmaktadır.

14- Nars

Hafif yapısı sayesinde, cildi ağırlaştırmamaktadır. Hafif, orta kapatıcılıktadır. Özellikle buğday tenliler için tavsiye edilmektedir. Hoş bir kokusu bulunmaktadır. Nemlendirici etkisi ve anti-aging özelliği bulunmaktadır.

15- Missha

Cildi yatıştırıcı ve yenilenmesine yardımcı olması gibi özellikleri vardır. Lazer ameliyatlardan sonra, cildin iyileşmesine yardımcı olması amacıyla formüle edilmiştir. Bu özelliğiyle, yaşlılık ve güneş lekelerine karşı etkili bir çözüm olmaktadır. İçerdiği bitkisel maddelerle, cildi dinlendirici özelliği vardır.

16- Skin79

Cilde bronzlaşmış bir görünüm sağlamaktadır. Sağladığı parlaklık sayesinde, yüze doğal bir aydınlık verir. Yumuşak bir dokusu vardır. Cildi nemlendirici bir etkisi vardır. Güneş koruması ve kapatıcılık özellikleri bulunmaktadır.

Abone Olun
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör

BB Krem Kullananlar Sosyal Medya Yorumları

c p

3.8/ 5 puanladı

bu konuda en iyisi, skin79'dur. pürüzlü bir cildimin olmamasına rağmen, sadece renk versin diye, bu markanın bb kremini kullanıyorum. tester ürünü dahi bir haftada anca bitiyor. viral reklam gibi duruyor ama değil. - Kaynak


banut

3.8/ 5 puanladı

kızlar ben pek sık makyaj yapmam yaptığım zaman da pudrayı tercih ederim genelde.cildimde beni rahatsız eden bir şey olursa pudrayla bb kremi birlikte kullanıyorum.sanırım bu yüzden uzun süredir bb kremim bitmiyordu :KK70: şimdi bitmeye yaklaştı yeni bir bb krem almak istiyorum maybelline kullanıyordum pudrayı da bb kremi de.aslında memnunum ama zaten nadiren bb krem kullandığım için daha iyi kapatan bi öneriniz varsa çok iyi olur :) - Kaynak


yapış yapışsınız amk

3.8/ 5 puanladı

bb krem 5s çıkmış. ben onu kullanıyorum. hem daha doğal hem de böyle bana bir nur falan indiriyor. bir güzellik abidesi haline sokuyor beni. deneyim kızlar mutlaka. - Kaynak


Kalbimpopilan

3.8/ 5 puanladı

Ayaktaki amele yanığına bb krem kesin çözüm - Kaynak


herseyzitliginicagirir

3.8/ 5 puanladı

deneyimlerimi paylaşmam gerekirse; nivea bb krem; bildiğin arko el kremi gibi kokuyor. en açık tonu bile bana koyu geliyor. üstelik cildi yağlıymış gibi gösteriyor. clinique bb krem; en açık tonu insana wampir görüntüsü veriyor. töbe estağfirullah böyle ölüymüş gibi gösteriyor. kesinlikle kesinlikle memnun kalmadım. cildi kurutuyor ve pütürlü oluyor. sanırım en memnun olmadığım buydu - Kaynak