Helicol Kullananlar

Helicol etken içeriği lansoprazol ile midede bir inhibitör (enzimlerin çalışmasını dengeler veya durdurur) görevi görür. Bu yüzden mide ve bağırsak ülseri tedavisi başta olmak üzere yemek borusu iltihaplanmalarında ve çok fazla miktarda mide asidinin üretildiği hastalarda sıklıkla tercih edilen ve ülser ilacı denince akla gelen ilk ilaçlardan birisidir.

Kullanım notu

  • Helicol kullanımı esnasında tedavi süresi oldukça önemlidir; hasta tedavinin ilerleyen aşamalarında kendini iyi hissetse de asla doktorun önerdiği zamandan önce ilaç kullanımını bırakmamalıdır.

Gebelikte ve Emzirme Döneminde Helicol Kullanılır mı?

Hamilelerde kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmese de kullanmadan önce doktora başvurmakta fayda vardır. Aynı şekilde ilacın içeriğinin anne sütüne karışıp karışmadığı hakkında tam bilgi yoktur. Bu konuda da tüm ilaç kullanımlarında olduğu gibi doktora danışmak gerekmektedir.

Nasıl Kullanılır?

  • Haplar aç karnına bütün olarak su ile alınmalıdır. Hapı bütünüyle yutmakta sıkıntı yaşıyorsanız hapın içindeki tozu yoğurt, elma püresi gibi gıdaların içinde iyice karıştırarak alınız.
  • Hapı meyve suyu ile almak isteyenler de katkısız portakal ve domates suyuna hapın içindeki tozu karıştırarak da alabilir. Çeyrek su bardağı meyve suyunda tozu iyice karıştırarak alınmalıdır. Karışımı içtikten sonra tozun bardağın dibine çökmesi olasılığına karşı, sadece bardağın dibini sulandıracak şekilde meyve suyu ilavesi ile yeniden çalkalanarak karışım içilir.

Helicol (Lansoprazol) Yan Etkileri

  • İlaç kullanımı ile birlikte şiddetli mide ağrısı ve nefes almada zorluk yaşar, ağız ve boğaz bölgesinde şişkinlikler görürseniz acilen doktora gidiniz.
  • Bunların haricinde mide bulantısı ve kusma isteği, ishal ya da kabızlık nadiren de olsa görülebilir. Bu durumlarda uzman hekime bilgi vermeniz gerekmektedir.

 

Abone Olun
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör

Helicol Kullananlar Sosyal Medya Yorumları

parmakizi

4/ 5 puanladı

hayat kurtaran ilaç.. 3 gündür çekilen ızdırabı 1 günde bitirmeyi başardı.. işin tuhaf yanı, bunca yıllık mide hastasıyım, helipak dahil nice korkunç ilaç yazıldı şu bunyeme.. hiçbiri şu ilacının yapabildiğini yapmadı.. ve daha da ilginci ben bu ilaci bir doktor reçetesi ile degil, ani gelişen mide ağrısı ataklarına istinaden dayanamayıp kapısında bittigim tanıdık eczacı sayesinde keşfettim.. kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.. - Kaynak


nicktirnick

3.8/ 5 puanladı

mide nin asit salınımını düzenleyerek rahat bir nefes almanızı sağlar.mide koruyucu ilaçlarda bulunur. etkisini kısa sürede gösterir. lansor,lansoprol,helicol,helipak, lansazol, lanzedin, progis, degastrol, vogast, aprozol, zoprol ve opagis ilaçlarının etken maddesidir.yani midenizde sorununuz varsa doktorun önereceği ilaçların arasında %80 ihtimalle bu ilaçlardan biri vardır. - Kaynak


lka

3.7/ 5 puanladı

mide ve duedonal ülserlerde kullanılan ilaç. uzun süreli kullanımlarında mide asidi etkinliği azaldığından bakterilerin geçişine neden olur ve ishallerle karşılasabilirsiniz. - Kaynak


oumar

3.8/ 5 puanladı

gastrit ve ülser tedavisinde kullanılan epeyce muadili bulunan ilaç. - Kaynak


roger waters

4/ 5 puanladı

midedeki asit olaylarını düzenleyerek, bünyeye rahat bir gün geçirmesini sağlar. bir süredir hafif derece bir reflüye sahip olan ben, bu ilaç sayesinde reflü yüzünden uzun zamandır hiç rahatsız olmamaktayım. her gün kahvaltıdan yarım saat önce alıyorum, sonra kafam da rahat midem de. - Kaynak