Lopid Gemfibrozil Film Kaplı Tablet Kullananlar

Lopid Gemfibrozil Film Kaplı Tablet, kandaki yüksek kolesterol ve trigliserit seviyesinin düşürülmesi için kullanılır. Diyetle kolesterol seviyesini düşürememiş olanlar ve kalp krizi riski bulunanlar için sıklıkla reçete edilen ilaçlardan birisidir.

Lopid Gemfibrozil Film Kaplı Tablet Dikkat! karaciğer ve böbrek sorunları ile safra kesesi hastalığı olanlar için tehlikeli olabilir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı

Lopid Tablet kullanımının emzirilen ya da anne karnında bulunan bebekler için ne tür etkileri olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle doktor onayı olmadan asla kullanılmamalıdır.

 Nasıl Kullanılır?

 • İlacın kullanımı esnasında doktorun tavsiyelerine uymak son derece önemlidir. Doktor tarafından aksi belirtilmemişse genellikle akşam yemeği ve kahvaltıdan yarım saat kadar önce olmak üzere günde iki kez alınır.
 • İlacın bol su ile ve çiğnenmeden alınmasında fayda vardır.

 Yan Etkiler

Lopid Gemfibrozil Film Kaplı Tablet Acilen doktora başvurulması gereken yan etkiler;

 •  Dil, dudak veya boğazda şişlik
 •  Kalp atışlarının düzensizleşmesi ve zor nefes alıp verme
 •  Deride döküntü, kızarıklık ve morarma
 •  Ciltte ve gözün beyaz kısmında sararma
 •  Bulanık görme
 •  İdrar yapmada zorlanma ve idrar yaparken yanma
 •  Genellikle yemeklerden sonra üst karın kısmında ortaya çıkan şiddetli ağrı

Lopid Gemfibrozil Film Kaplı Tablet Doktora danışılması gereken yan etkiler;

 •  Mide bulantısı ve kusma
 •  Kabızlık ya da ishal
 •  Halsizlik
 •  Kas ve eklem ağrıları
 •  Cinsel isteksizlik
 •  Baş dönmesi ve baş ağrısı

 

 

 

Abone Olun
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör
Rahman Güler
3 Kasım 2014 21:04

Lopid kullanarak kolesterolden kurtuldum. Ama şunu da söylemeliyim arkadaşlar bir ay boyunca yememe içmeme çok dikkat ettim. Çayın yanında abur cubur yemeyi bıraktım bir de lopidi de düzenli kullandım.

Lokman Canden
3 Aralık 2014 21:02

Lopidi günde kaç defa kullanmalıyız. Eczaneden kutunun üstüne iki çizgi atmışlar ama kaç kere kullanmam gerektiğini yazmamışlar. Birde lopidi aç karnına mı tok karnına mı içmeliyiz?

Hasan Akman
15 Kasım 2014 21:01

Kolesterolüm yüksek olduğu için gömlek yakalı ne giysem enseme değdiğinde duramıyorum. Lopid kullansam kolesterolüm düşer mi? Lopid kullanarak kolesterolden kurtulanlar bana yazsınlar lütfen

Lopid Gemfibrozil Film Kaplı Tablet Kullananlar Sosyal Medya Yorumları

sleepy99

3.9/ 5 puanladı

cerivastatin (baycol, lipobay) ile birlikte kullanımı kontrendikedir. - Kaynak


meeneesee

3.8/ 5 puanladı

oral yoldan kullanılmaya uygun bir lipid düzenleyicisidir..(bkz: lopid) kandaki total kolesterolü,trigliseridi azaltır,hdl kolesterolü ise arttırır.. - Kaynak


nam

4/ 5 puanladı

Eğer trigliserit yüksekliğiniz varsa bunu azaltmanın iki yolu var. Yaşam tarzı değişiklikleri ve/veya ilaç kullanımı. Yaşam tarzı değişiklikleri son derece etkili bir yaklaşımdır. Toplam kalori tüketiminizi azaltmanız, yağı, alkolü, şekeri azaltılmış bir beslenme planını uygulamanız ve günde 30-35 dakika yürümeniz son derece etkili bir çözümdür. Ayrıca meyve ve sebze tüketiminizi artırmanız, kepekli tahıl ürünleri kullanmanız uygun olur. Trigliserit seviyelerini düşürmek için kullanılan çok sayıda ilaç var. Bunların önemli bir kısmı fibrik asit türevleridir. Fenofibrat ve Gemfibrozil içeren ilaçlar çok sık kullanılmaktadır. - Kaynak


drygt

3.9/ 5 puanladı

piyasa ismi lopid olan ilaçtır. ağır hipertrigliseridemi tablosunda ilk tercih olan fibrik asit türevidir . en kısa etkili türev olduğundan dolayı gamlıdır bu ilacımız ve yine safra taşı yapan 3 önemli ilaçtan biridir. (oktreotid, seftriakson) - Kaynak


sleepy99

3.7/ 5 puanladı

lopid'e ek olarak jezil ve gen-fibro markalarıyla da satılmakta olan fibrat. - Kaynak