Protein Tozu Kullananlar

Protein Tozu, son yıllarda artış gösteren Sporcu Besinleri, Gıda Takviyeleri çeşitliliğinde oldukça sık boy gösteren bir besin takviyesidir. Kullanım amacına göre üretilmiş çeşitleri bulunmaktadır. Yanlış kullanım hedefleri neticesinde sağlığın zarar görmesine neden olabilmektedir. Öncelikle neden kullanılacağı belirlenmeli ve ona uygun seçenekleri araştırılmalıdır. Yeterli bilgiye sahip değilseniz bu konuda uzman bireylerce yönlendirme sağlayabilirsiniz.

Çeşitleri:

 • Whey Proteinleri ( Whey They Proteini olarak da anılmaktadır )
 • Yumurta Proteini
 • Et Proteini
 • Soya Proteini
 • Kazein Proteini

Daha doğru karar verebilmeniz için hangi tür protein tozunun hangi özelliklere sahip olduğunu belirtelim;

 • Whey Proteinleri

Kana karışma hızının diğer tozlara göre daha hızlı ve etkili olduğu belirlenmiştir. Hızlı etki mekanizması ile antrenman – egzersizler sonrasında kasların gerek duyduğu protein oranının hızla aktarılmasına yardımcı olabilir. Whey Proteinleri temel Amino Asit Komplekslerinin tamamını bünyesinde barındırmaktadır. Kas yapım çalışmalarında sporcular tarafından en sık tercih edilen toz ürünlerden biridir. BCAA asitlerini de barındıran bu proteinler kas çalışmalarına yönelik programlarda tercih edilebilmektedir.

 • Kazein Proteinleri

Bu tür proteinler sütte yer alan protein seviyesinin %80’ini oluşturmaktadır. Whey Proteinlerinde olduğu gibi Amino Asitlerin hepsini sunmaktadır. Whey Proteinlerine göre ise çok daha yavaş emilim sağlamaktadır. Yavaş emilim özelliği ile kaslara yavaş ama uzun süreli protein aktarımını sağlayabilmektedir. En sık kullanılan zaman dilimi ise gece uyumadan önce kullanılmasıdır. Böylece tüm gece kasların ihtiyaç duyduğu protein seviyelerinin sunulmasına katkı sunabilir.

 • Soya Proteinleri

Sütün aksine sadece Soya bitkisinden elde edilmektedir. Bitkisel protein takviyesi sunmak amacı ile geliştirilmiştir. Yine Amino Asit Komplekslerini sunabilmektedir. Soyadan elde edildiği için süt odaklı ( süt şekeri ) içermemektedir. Bu nedenle Laktoz maddesine karşı alerjisi olanlar tarafından tercih edilebilir bir yapıdadır. Emilim hızı Whey They proteinine göre yavaş Kazein proteinine göre ise hızlıdır. Yani ikisinin tam ortasında bir emilim hızı sergilemektedir. Bu tür proteinler spor aktivitelerinden önce ya da sonra tercih edilebilir.

 • Yumurta Proteinleri

Adından da anlaşıldığı üzere Yumurtadan elde edilen bir protein çeşididir. Yumurtanın ak ( beyaz ) kısmından elde edilmektedir. Yüksek kaliteye sahiptir. Ayrıca Yumurtanın beyaz sıfır yağ oranına sahiptir. Temel Amino asitlerin tamamını kendi bünyesinde barındırmaktadır. Sindirim bakımından hızlı ve kolay bir süreç imkanı sunar. Sadece kaslar değil tüm vücut tarafından kullanılabilmektedir. En sık kullanılan protein çeşitleri arasında zirvededir.

 • Et Proteinleri

Hayvanlardan elde edilmektedir. Özellikle kırmızı et tercih edilmektedir. Süt veya yumurta tozlarını tercih etmek istemeyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Tüm amino asit ve BCAA asitlere sahiptir.

Hangi Protein Tozunu Kullanmalısınız?

 • Sorunun cevabı yine sizde saklıdır. Bu tamamen sizin ihtiyaç, sağlık koşullarınız, alerji durumunuz ve hedeflerinize göre seçebileceğiniz bir konudur.
 • Protein takviyesini amaçlıyorsanız en sık önerilen tür Whey They Proteinleridir.
 • Alternatif protein seçeneklerini denemek isterseniz Whey They ile Kazein Proteinlerini birbirine karıştırarak da tüketebilirsiniz.
 • Amaç diyet – egzersiz – zayıflama odaklı ise dilediğiniz herhangi bir proteini tercih edebilirsiniz.
 • Eğer süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz var ise bitkisel olan Soya Tozlarını tercih edebilirsiniz.

Buna benzer diğer bilgilendirme makalelerini okumak isterseniz aşağıdaki kategorimizi kontrol edebilirsiniz.

 

Abone Olun
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör
Açelya
22 Eylül 2018 12:21

Protein Tozu zayıflamak için de kullanılabilir mi?

Protein Tozu Kullananlar Sosyal Medya Yorumları

4.45/ 5 puanladı

Siparisi verdikten sonra internette ve forumlarda okudugum bazi yazilar kafami karistirmisti. Piyasada cok fazla sahte urun oldugu yonunde yazilar okuyordum. Insanoglunun yapisi geregi bende kuskuya dustum ve arastirmaya basladim. Urunun yetkili tedarikcisi ve ithalatcisinin Glanbia firmasi oldugunu ogrendim ve telefon ile arayip gorustum. Fitbull'un musterileri oldugunu soylediler ve urun ambalajinin uzerindeki lot numarasindan sorgulamasini gerceklestirdiler. Urunun orjinal oldugunu ogrendim ve icimdeki supheler gitmis oldu. Guvenle alabilirsiniz. - Kaynak